عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا

عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا
08 آذر

بر اساس اعلام وزارت صمت قرار است واردات خودرو به زودی انجام شود و خودروهای وارداتی نیز در بورس کالا عرضه خواهند شد.

به نقل از کارگزاری حافظ به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام وزارت صمت قرار است واردات خودرو به زودی انجام شود و خودروهای وارداتی نیز در بورس کالا عرضه خواهند شد.

سال گذشته بود که بحث آزادسازی واردات خودرو به‌طور جدی مطرح شد و دولت و وزارت صمت نیز وعده داد که واردات از اردیبهشت امسال آغاز می‌شود. اما اکنون در نهمین ماه سال 1401 همچنان تکلیف واردات خودرو مشخص نیست.

هنوز این واردات آغاز نشده اما کارشناسان حوزه خودرو عقیده دارند که واردت خودرو تا پایان سال عملی می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد خودروهای وارداتی در صورتی که از خود کارخانه‌ها یا حتی بازار خریداری شوند باز هم ارزان نخواهد نبود. البته این گرانی خودرو به نفع بورس است و می‌تواند گردش نقدینگی را در بازار سرمایه افزایش دهد.

عرضه خودروهای وارداتی در بورس

چند هفته پیش بود که منوچهر منطقی، معاون وزیر صمت اعلام کرد قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی، در بورس و بر مبنای عرضه و تقاضا انجام خواهد شد که فرآیند کنترلی بهتری روی قیمت آن خواهد بود. اگرچه در موضوع واردات بر خودروهای اقتصادی تاکید شده، اما قیمت این خودروها لزوما اقتصادی نخواهد بود، زیرا در بورس عرضه می‌شوند.

بررسی گفته‌های معاون وزیر صمت نشان می‌دهد اگر خودروها حتی از کارخانه به طور مستقیم وارد شود باز هم ارزان نخواهد بود. البته این سناریو در خصوص خرید خودرو از بازار آزاد نیز تحقق می‌یابد؛ به نوعی فرقی ندارد که خودرو نو یا دست دوم باشد مهم این است که واردات خودرو با دلار نیمایی بسیار گران تمام می‌شود.

از سوی دیگر استقبال زیادی از خودروهای وارداتی خواهد شد و با توجه به اینکه معاملات بورس کالا بر اساس عرضه و تقاضاست احتمالا قیمت این خودروها میلیاردی تمام می‌شود.

 

 

مزیت عرضه خودروهای وارداتی در بورس

بر اساس اعلام مسئولان قرار است خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه شود. آمارها نشان می‌دهد میزان عرضه خودروهای وارداتی بالاست و ورود این خودروها به بورس می‌تواند گردش نقدینگی در بورس را افزایش دهد.

برخی از کارشناسان می‌گویند عرضه خودرو در بورس کالا می‌تواند گردش نقدینگی بازار سرمایه را به میلیاردها تومان برساند. این افزایش گردش نقدینگی می‌تواند تالار شیشه‌ای را از سقوط ادامه‌دار نجات دهد و به نوعی با عرضه این خودروهای وارداتی بورس تهران یک رنگ جدید به خود می‌گیرد.

 

کشف قیمت خودرو در بورس

الله‌وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مسائل و مشکلات مربوط به صنعت خودرو در ایران مربوط به سال‌های گذشته است گفت: کشور حدود ۴ سال با واردات خودرو مواجه نبوده و عرضه و تقاضا هم با یکدیگر همخوانی نداشته است. طی سال‌های اخیر شاهد بازاری انحصاری در داخل کشور بودیم که رهایی از آن نیازمند تدبیر دقیق و جدی است. مشکل خودرو چیزی نیست که با یک تصمیم دستوری بتوان آن را حل کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه همه مسائل مربوط به صنعت خودرو را باید مورد بررسی قرار دارد تا به نتایج بهتر دست یافت، اظهار کرد: جلسات متعددی در کمیسیون صنایع با مسئولان و صاحب‌نظران بخش خصوصی برگزار شده تا بتوان به مشکلات این صنعت بیش از پیش رسیدگی کرد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر خودرو بی‌رویه و بی‌برنامه وارد شود تولید داخل آسیب خواهد دید؛ بنابراین، بهتر است همزمان با واردات خودرو، تکنولوژی و خدمات پشتیبان آن هم وارد کشور شود.

دهقانی بیان کرد: آیین‌نامه و بخشنامه‌های مربوط به واردات و افزایش ظرفیت تولید خودرو تدوین و در حال اجراست. امیدواریم با واردات و افزایش تولید در داخل کشور عرضه به میزان تقاضا تامین و شاهد افزایش قیمت نباشیم. برای خودروهای وارداتی، منطقی این است که خودرو را به بورس ببریم تا کشف قیمت شود.

 

 

نحوه خرید خودرو در بورس

همان‌طور که بیان شد، قرار است کلیه خودروهای وارداتی از طریق بورس به متقاضیان عرضه شود؛ بنابراین سازوکار این عرضه نیز تفاوتی با سازوکار عرضه خودروهای داخلی ندارد.

برای خرید خودرو در بورس نیز ثبت نام و احراز هویت سجام الزامی است. برخلاف معاملات سهام، متقاضیانی که قصد خرید خودرو در بورس را دارند، باید نسبت به دریافت کد بورسی کالا که به‌صورت کاملا آنلاین انجام می‌شود، اقدام کنند.

جهت دریافت کد بورسی کالا، متقاضیان باید ابتدا از طریق ثبت‌نام در سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری حافظ در لینک زیر فرایند اخذ کد آنلاین در بورس کالا را تکمیل کنند.

 

سامانه اختصاصی خرید خودرو از بورس کالا حافظ

 

یکی از الزامات خرید خودرو در بورس داشتن حساب وکالتی است. حساب وکالتی، حساب بانکی مشتری است که جهت واریز وجوه پیش‌پرداخت خودرو، نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود. دارنده حساب وکالتی برای مسدود کردن وجوه واریزی به بورس، وکالت می‌دهد تا در زمان انجام معامله به نام او، وجه مسدودی به حساب تعریف‌شده کارگزار منتقل شود. برای افتتاح حساب وکالتی، باید به همراه معرفی‌نامه‌ای که هنگام ثبت‌نام کد بورس کالا از سوی کارگزاری حافظ به‌صورت آنلاین صادر می‌شود، به‌ یکی از بانک‌های منتخب مراجعه کند.

پس از افتتاح حساب نیز باید اطلاعات حساب خود را در سامانه EBGO بارگذاری کنید. پس از تکمیل این فرایند، در نهایت نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه EBGO از سوی کارگزاری حافظ برای متقاضیان پیامک می‌شود.

 

راهنمای ثبت نام در سامانه خرید خودرو

 

فرایند ثبت سفارش برای خرید خودرو

متقاضیان خرید خودرو در بورس، برای ثبت سفارش خودرو، باید از طریق سامانه EBGO کارگزاری حافظ اقدام کنند. برای هر خودرو اطلاعیه‌ای با عنوان اطلاعیه عرضه منتشر می‌شود که در آن تمامی جزئیات عرضه از قبیل مبلغ پایه خودرو، میزان پیش‌پرداخت، رنگ، امکانات خودرو و… قابل مشاهده است. متقاضیان می‌توانند از طریق سامانهEBGO  آخرین اطلاعیه‌های عرضه خودرو در بورس را مشاهده کنند.

سفارش خرید خودرو از طریق سامانه EBGO انجام می‌شود. متقاضی برای ثبت سفارش خرید در این سامانه، ابتدا باید بر اساس مبلغ پایه اعلامی در اطلاعیه عرضه، حساب وکالتی خود را شارژ و سپس در بازه زمانی مجاز اقدام به ثبت سفارش خود در این سامانه کند. 

در رابطه با جزئیات خرید خودروهای وارداتی در بورس و میزان هزینه‌های جانبی، نحوه تحویل خودرو، زمان تحویل و… هنوز اطلاعیه رسمی منتشر نشده استِ اما پیش‌بینی می‌شود جزئیات عرضه خودروهای وارداتی در بورس نیز مانند خودروهای داخلی بوده و فرایند حاکم بر این خودروها مشابه خودروهای داخلی باشد.

پیام بگذارید