سایتهای کاربردی بورس بازار سرمایه

دانش قدرت است. بنابراین علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری باید همواره در تلاش باشند دانش خود را نسبت به بازار سرمایه و بورس افزایش دهند. برای افزایش دانش در حوزه بازار سرمایه خوب است با سایتهای کاربردی بورس و منابع کاربردی بازار سرمایه و بازار بورس آشنا باشید و از آنها برای بررسی شرایط اقتصادی بازار و تجزیه و تحلیل بازار استفاده کنید.

خوشبختانه این روزها با وجود اینترنت سرمایه‌گذاران برای آن‌که بتوانند با دانش و اطمینان بیشتری در بازار بورس و بازار سهام فعالیت کنند خرده اطلاعات زیادی در مورد این بازار در اختیار دارند اما آیا این خرده اطلاعات کافی است و اساسا جمع‌آوری و مطالعه اطلاعات در حوزه بازار سرمایه و بازار بورس را چگونه باید انجام داد.

برخی ممکن است بگویند اتفاقا دانش لازم را می‌توان از فضای اینترنت کسب کرد و به واقع آنها درست می‌گویند. چون اساسا امروز به مدد اینترنت دسترسی به تمام اطلاعات شرکت‌های بورسی و یا حتی بررسی تحلیل‌های دیگران از شرایط بورس و بازار سرمایه در کنار اخباری که مدام از آخرین تغییرات می‌گویند راحت شده است.

در ادامه این مطلب از کارگزاری حافظ، بخشی از سایتهای مهم بورس و بازار سرمایه معرفی می‌شوند.

سایتهای کاربردی بورس و بازار سهام

منابع معتبری که در ادامه معرفی می‌شوند سایت‌های مهم سازمان‌ها و نهادهای بورسی و بازار سرمایه، سایت‌های خبری بورس و بازار سرمایه و سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات تحلیل بازار سرمایه است. مطالعه و بررسی این سایت‌ها به سرمایه‌گذاران بازار سهام، دانشی جامع از اخبار فوری بازار و اخبار اقتصادی، تجزیه و تحلیل بلند مدت بازار را در کنار ابزارهای قدرتمند برای تحلیل بهتر ارائه می‌دهد.

هر سرمایه‌گذار باید همیشه و قبل از هر سرمایه‌گذاری احتمالی خود سایتهای مهم و کاربردی بازار سرمایه و بورس را برای موفقیت بهترش در سرمایه‌گذاری مطالعه کند.

سایت کاربردی نهاد نظارتی بورس

سایت سازمان بورس و اوراق بهادار

سایت سازمان بورس و اوراق بهادار از آن دسته سایت‌های بازار سرمایه است که اطلاعات جامعی دارد و به نوعی مرجع اصلی سازمان بورس ایران است. این سایت که خیلی‌ها آن را به سئو که مخفف Securities & Exchange Organization است، می‌شناسند سایتی اطلاعاتی جامع از قوانین، مقررات و امور حقوقی مرتبط با بورس را در خود دارد.

در کنار این اطلاعات شما با مراجعه به این سایت می‌توانید اطلاعات نهادی تحت نظارت این سازمان را هم بررسی کنید و اطلاعات و آمار مربوط به بازار سرمایه را داشته باشید. این سایت راهنمای کاملی از دیگر سایت‌های بورسی را در هم در اختیار علاقه‌مندان به بازار سرمایه و بورس ارائه می‌دهد.

سایتهای نهادهای اجرایی بورس

سایت بورس اوراق بهادار تهران

سایت بورس اوراق بهادار، بازاری برای مبادله و داد و ستد اوراق بهادار است. هدف اصلی این بازار تامین سرمایه مورد نیاز شرکت‌ها برای فعالیت اقتصادی بوده است. در واقع شرکت‌های عضو بورس اوراق بهادار با عضویت در بورس اوراق بهادار امکانی برای تامین و جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران که عموم مردم هستند را برای خود فراهم می‌کنند.

محصولاتی که در این بورس ارائه می‌شود شامل سهام، اوراق بدهی، اوراق مشتقه و صندوق‌ها می‌شود. از طرف دیگر کلیه کارهای مربوط به پذیرش شرکت‌ها در بورس، اطلاعات شرکت‌ها و ناشران پذیرفته شده هم در این سایت قابل مشاهده است.

در سایت بورس اوراق بهادار تهران، کلیه اطلاعات بازار، کدال و نمادها در کنار اطلاعات شرکت‌های کارگزاری عضو بورس اوراق بهادار تهران و حسابرسان و اخبار مربوط به بورس اوراق بهادار تهران قابل مشاهده است.

بنابراین همه سرمایه‌گذارانی که عضو بورس هستند و می‌خواهند اطلاعات کاملی از سهام خود و بازار بورس اوراق بهادار داشته باشند باید به طور منظم به این سایت سر بزنند و اطلاعات خود را بررسی کنند.

سایت بورس کالای ایران

سایت بورس کالای ایران یک بازار منسجم است که کالاها توسط شرکت‌های عرضه کننده به بازار عرضه می‌شود و در فرایندی بعد از بررسی کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان بازار در نهایت به خریداران عرضه می‌شود.

در بورس کالای ایران در حال حاضر کالاهای خام و فرآوری نشده همچون فلزات، پنبه، گندم، برنج، پسته و غیره ارائه می‌شود اما اخیرا مسکن هم پایش به بورس کالا باز شده و به زودی حتی احتمالا خودرو هم در بورس کالا عرضه خواهد شد.

بورس کالای ایران در راستای شفاف‌سازی و از بین بردن نوسانات کاذب قیمت محصولات ایجاد شده است و بنابراین تمام داد و ستدها در این بورس در قالب قراردادهایی استاندارد از جمله قرارداد نقدی، قرارداد سلف، قرارداد نسیه، قرارداد آتی، قرارداد سلف استاندارد، قرارداد اختیار معامله و صندوق‌های کالایی و گواهی سپرده کالایی ارائه می‌شود.

با مراجعه به سایت بورس کالای ایران می‌توان کلیه اعلانات، نمای بازار، آمارها، قوانین و مقررات و آموزش‌های لازم و مربوط به بورس کالا را در کنار آخرین اخبار مربوط به این ارگان به دست آورد.

سایت فرابورس ایران

سایت فرابورس یکی از رکن‌های اصلی بازار سرمایه ایران است که تحت نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند. فرابورس برای توسعه بازار و پوشش دسترسی بخش‌های صنعتی که به بازار سرمایه دسترسی نداشتند ایجاد شده است. به عبارتی باید گفت فرابورس امکان پذیرش و انجام معاملات اوراق بهادار را برای صنعت تسهیل کرده است.

بنابراین کلیه شرکت‌های علاقه‌مند به حضور در بازار سرمایه می‌توانند برای پذیرش در فرابورس به سایت فرابورس که یکی از سایتهای کاربردی بورس است اقدام کنند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از این بازار می‌توانند با مراجعه به سایت فرابورس اطلاعات جامعی از فرابورس از جمله اطلاعیه‌ها، شاخص‌های کلی فرابورس، وضعیت نمادهای فرابورسی و اطلاعات شرکت‌های کارگزاری عضو فرابورس ایران مطلع شوند.

در کنار این موارد می‌توانند اطلاعات مالی ناشران فرابورسی، فهرست عرضه‌های اولیه، فهرست اطلاعات بازارگردانی‌ها، فهرست شرکت‌های انتقالی از بورس و فهرست شرکت‌های انتقال به فرابورس را هم داشته باشند.

از جمله جذابیت‌های سایت فرابورس می‌توان به داشتن سامانه‌های مختلف آن اشاره کرد. این سامانه‌ها همگی در راستای ارائه خدمات مرتبط با بازار فرابورس هستند و شامل سامانه‌ها و خدمات زیر می‌شود:

  • سامانه فراسا: این سامانه برای تسهیل ارتباط بین شرکت‌های کارگزاری و شرکت‌های عضو فرابورس است. (https://farasa.ifb.ir/)
  • سامانه مذاکره ادغام و تملیک
  • سامانه پذیرش
  • سامانه رهگیری اسناد خزانه
  • فین استارز: این سامانه مخصوص استارتاپ‌های فعال در حوزه تکنولوژی مالی (فین تک) ایجاد شده است.
  • فرارسانه: سامانه‌ای برای آموزش فرابورس به همه است.
  • تامین مالی جمعی
  • تلویزیون اینترنتی

می‌توان گفت سایت فرابورس یکی از سایت‌های کامل برای اطلاعات بازارهای فرابورسی است بنابراین اگر علاقه‌مند به فعالیت در فرابورس هستید حتما اطلاعات و بخش‌های مختلف این سایت را بررسی کنید.

سایت بورس انرژی ایران

سایت بورس انرژی ایران دیگر سایت حوزه بازار سرمایه است که در راستای ساماندهی و نظارت و از طرف دیگر تسهیل معاملات اوراق بهادار مبتنی بر حامل‌های انرژی و معاملات آنها ایجاد شده است. این سایت متولی بازارهای مرتبط با انرژی از جمله صنعت نفت، صنعت نیرو، و وزارت صنعت و معدن و شرکت‌های بزرگی از جمله شرکت‌های ملی نفت، و دیگر شرکت‌های بزرگ انرژی ایران است.

بورس انرژی ایران که یک بورس کالایی است شامل سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی است.

در سایت بورس انرژی ایران کلیه اطلاعات مربوط به این بازار در کنار شرایط پذیرش، قوانین، آمار، تابلوی معاملات قراردادهای موازی و اطلاعات عرضه کالاها قرار داده شده است. بنابراین اگر علاقه‌مند به عضویت در این بازار هستید یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری از نحوه فعالیت در این بازار کسب کنید می‌توانید به سایت بورس انرژی ایران که مرجع اصلی اطلاعات مرتبط با بورس انرژی ایران است مراجعه کنید.

سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه یا سمات

سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه که به اختصار به آن سمات هم می‌گویند به انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس یا خارج از بورس که شامل سپرده گذاری و ثبت، نگهداری و انتقال اوراق بهادار، تسویه معاملات می‌شود می‌پردازد.

بنابراین اگر می‌خواهید اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را بدانید می‌توانید از این سایت که یکی از سایتهای کاربردی بورس است استفاده کنید. اما همواره به خاطر داشته باشید که این سایت امین مال شما در بازار سرمایه است و به نوعی نظارت کاملی بر فرایند معاملات و پول داد و ستد شده در بورس دارد.

سایت‌های نهادهای پشتیبان بورس

سایت شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس

سایت شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس ایران که وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار است با شعار «با ما بورس را بشناسید» به امر آموزش و اطلاع رسانی و از طرف دیگر توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی مالی پرداخته است.

بنابراین اگر علاقه‌مندید آموزش خوب و اصولی در حوزه بورس داشته باشید می‌توانید از این سایت کاربردی بورس و بازار سرمایه استفاده کنید در این سایت بخش‌های از جمله زنگ بورس، پیک بورس، بورس واژه وجود دارد که هر کدام به نوع خود کمک بزرگی به آموزش بورس می‌کنند.

سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران یک سایت اصلی بورس و بازار سرمایه است که کلیه اطلاعات آماری مرتبط به تک تک بورس‌ها از جمله بورس اوراق بهادار، بورس انرژی، بورس کالا، فرابورس، صندوق‌های سرمایه گذاری را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

بنابراین اگر می‌خواهید در یک نگاه کلیه اطلاعات مربوط به تک تک این حوزه‌ها را داشته باشید می‌توانید با مراجعه به این سایت کلیه اطلاعات مرتبط با شاخص‌ها، نمادها، به طور کلی دیده بان پیشرفته بازار و حتی کدال را هم داشته باشید.

سامانه تحلیل داده های ناشران (تدان)

سامانه تحلیل داده های ناشران یا تدان یکی از سامانه‌ها و سایتهای کاربردی بورس برای تحلیل داده‌های شرکت‌های حاضر در بورس است. بنابراین اگر می‌خواهید نظرات تحلیلی، اطلاعیه‌های سامانه کدال و فهرست مشاوران بازار سرمایه را داشته باشید می‌توانید به این سایت سر بزنید.

دیگر سایت‌های کاربردی بورس و بازار سرمایه

سامانه جامع اطلاعات مشتریان سجام

سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا سجام یکی از سایت‌هایی است که برای ورود به بازار سرمایه و بورس، ابتدا باید عضو آن شوید. این سامانه برای یکپارچه‌سازی اطلاعات مشتریان بازار سرمایه ایجاد شده است.

بنابراین اولین قدم شما برای ورود به بازار سرمایه ایران در این سایت رقم می‌خورد و در نهایت با ثبت نام شما در یک کارگزاری به پایان شیرین خود که البته آغازی برای ورودتان به بازار سرمایه است منتهی می‌شود.

در سرتاسر ایران حافظ سرمایه شماییم

سایت کدال یا سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران

کدال مخفف Comprehensive Database Of All Listed Companies است و در ایران با نام سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران بورس و فرابورس و به آدرس اینترنتی codal.ir شناخته شده است.

سامانه کدال یا سامانه اطلاع رسانی ناشران بعد از راه‌اندازی سامانه معاملات آنلاین کارگزاری‌های بورس فعالیت خود را شروع کرد. این سامانه صرفا برای جمع‌آوری اطلاعات ناشران بورسی و در اختیار قرار دادن اطلاعات و مستندات آنها به صورت یکپارچه و آنلاین برای کلیه سهامداران و سرمایه‌گذاران ایجاد شده است تا آنها بتوانند به سهولت و بدون نیاز به بررسی جداگانه اطلاعات شرکت‌ها اطلاعات مدنظرشان برای بررسی و تحلیل ناشران بورسی را داشته باشند.

این سایت از آن دسته سایت‌هایی است که همه فعالان بازار بورس معمولا برای کسب اطلاعات شرکت‌های بورسی بارها به آن مراجعه می‌کنند.

سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت

سایت سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت برای بررسی مشاهده خلاصه وضعیت سبد دارایی سهام عدالت، ویرایش شماره شبا و شماره تلفن همراه افراد تشکیل شده است.

این سایت علاوه بر ارائه اخبار به روز سهام عدالت، مراکز ثبت نام و احراز هویت رایگان سجام را هم معرفی می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید پرتفوی سبد عدالت خود را بررسی کنید یا نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت نام سهام عدالت خود دارید باید از این سایت استفاده کنید.

سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران

همانطور که در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران هم بیان شده است داشتن اطلاعات و داده کافی در تصمیم‌گیری بهتر برای سرمایه گذاری بسیار ضروری است. واحد پردازش اطلاعات مالی ایران یک مرجع کامل از اطلاعات مالی و به نوعی انبار داده وسیعی از بازار سرمایه است.

از جمله اطلاعات مهم مالی که در این بستر ارائه می‌شود می‌توان به اطلاعات کدال، اطلاعات صندوق‌های سرمایه گذاری، ابزارهای تحلیل اشاره کرد.

یکی از کاربردهای اصلی این سایت امکان بررسی و مقایسه صندوق‌های سرمایه گذاری است که باعث شده این سایت به نوعی مرجع کاملی از اطلاعات کلیه صندوق‌های سرمایه گذاری باشد.

بنابراین اگر می‌خواهید اطلاعات مالی کاملی از بازار و بخصوص صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در ایران داشته باشید می‌توانید به این سایت که یکی از سایتهای کاربردی بورس و بازار سرمایه است و  فعالان بازار آن را به نام فیپیران یا پایگاه الکترونیکی صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک هم می‌شناسند مراجعه کنید.

سایت تالار مجازی بورس ایران

تالار مجازی بورس ایران یکی از سایت‌های آموزشی بورس است که زیر نظر شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار مدیریت می‌شود. در این سایت کلیه اطلاعات بازار سرمایه در محیطی به شکل بازار بورس وجود دارد تا همه بتوانند قبل از ورود واقعی به بازار بورس با کمک این سایت تمرین کنند.

به طور کلی این سایت برای کلیه علاقه‌مندان به آموزش و فراگیری بورس بسیار مناسب است.

سایت پایگاه خبری بازار سرمایه (به اختصار: سِنا)

یکی از سایت‌های خبری اصلی در بازار سرمایه که به صورت متمرکز کلیه اخبار و مقالات مربوط به این حوزه را در اختیار علاقه‌مندان به بورس و بازار سرمایه ارائه می‌دهد پایگاه خبری بازار سرمایه یا سنا است.

با مراجعه به این سایت که یکی از سایتهای مهم بورسی است می‌توان اخبار بورس و بازار سرمایه را به صورت در لحظه ملاحظه و از آنها برای تحلیل و بررسی بازار استفاده کرد.

حرف پایانی

اگر یک چیز باشد که بازار سرمایه گذاری را جذاب کند، همین است که بتوانید با افزودن دانش خود در این زمینه به صورت خودگردان به مدیریت پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری خود بپردازید. اما همیشه این سوال مطرح است که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای اطلاعات خود را از کجا به دست می‌آورند؟

اما به خاطر داشته باشید که این به این معنا نیست که شما با بررسی و مطالعه این سایتهای بورسی ضرورتا به یک متخصص این حوزه تبدیل شوید بلکه همچنان نیاز به گرفتن مشاوره مالی و مدیریت سرمایه گذاری به شما در موفقیت‌تان در بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

در واقع آشنایی شما با سایتهای کاربردی بورس و بازار سرمایه به شما کمک می‌کند که بتوانید مشاور مالی خود را زمانی که تصمیمات مشکوک یا نامناسب می‌گیرد به چالش بکشید و به این ترتیب در راستای برنامه و اهداف سرمایه گذاری خود پیش بروید.

 

در همین رابطه بیشتر بخوانید