خودرو

چرا باید از بورس کالا خودرو خرید؟

سازمان بورس با هدف شفاف‌سازی و ایجاد بازار رقابتی در عرضه و تقاضای خودرو اقدام به عرضه خودرو از گروه‌های مختلف خودرویی در سامانه معاملات بورس کالا کرده است. اما زمانی که از فروش خودرو در بورس کالا صحبت می‌کنیم دقیقا چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ در روزهای گذشته مدیر عملیات بازار بورس کالا با تشریح روند دریافت کد معاملاتی و خرید خودرو در بورس کالای ایران اعلام کرد که روز چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401 برای اولین بار خودروی کارا در بورس کالا عرضه خواهد شد. این اولین بار است که با هدف ایجاد شفافیت و برقراری تعادل در دو سوی عرضه و تقاضای بازار خودرو این کالای مصرفی و گران قیمت وارد بورس کالا می‌شود.

چه خودروهایی در بورس کالا عرضه می‌شوند؟

تاکنون خودروی شاهین از سایپا، وانت کارا، فیدلیتی و دیگنیتی از گروه بهمن در کنار جک اس5، جک اس4 و وانت کی ام سی t8 از کرمان موتور برای عرضه پذیرش شده اند. با این وجود اما مسئولان سازمان بورس ابراز امیدواری کردند تا تمام تولیدکنندگان خودروهای حاضر در داخل کشور از ظرفیت جدید عرضه استفاده کنند. در این راستا کسانی که در حال حاضر کد معاملاتی بورس کالای خود را دریافت کرده اند می‌توانند اقدام به خرید خودرو کنند. در اولین گام این وانت کارا از گروه بهمن موتور بود که در روز چهارشنبه 28 اردیبهشت ماه عرضه شد.

تاریخ معاملات خودرو در بورس کالا چه زمانی است؟

طبق اعلام مسئولان بورس کالا بنا بر انجام معاملات خودرویی در چهارشنبه هر هفته است که از قبل نسبت به اطلاع رسانی خودروهای عرضه شده اقدام خواهد شد.

 

مراحل ثبت نام در بورس کالای فیزیکی برای انجام معاملات خودرو:

گام اول: اخذ کد آنلاین بورس کالا کارگزاری حافظ از طریق سامانه اختصاصی آنلاین بورس کالا

گام دوم: افتتاح حساب وکالتی* نزد یکی از بانک‌های منتخب و اعلام مشخصات آن در سامانه معاملات آنلاین (EBGO)

* حساب وکالتی چیست؟ حساب وکالتی، در واقع یک نوع حساب بانکی است که برای واریز وجوه پیش‌پرداخت مشتری نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود. در حساب وکالتی، به بورس وکالت داده می‌شود وجوه واریزی مشتری را مسدود کرده تا پس از انجام معامله به نام مشتری در بورس کالا، وجه مسدودی به حساب بورس کالای ایران منتقل شود. توجه داشته باشید که اگر معامله‌ای به نام مشتری انجام نشود، وجه مسدود شده در همان روز آزاد می‌شود.

گام سوم: واریز هزینه پایه اعلام شده به حساب وکالتی قبل از انجام معامله

گام چهارم: ورود به سامانه تا قبل از ساعت 8:30 صبح روز اعلام شده و ثبت درخواست خرید خودرو

گام پنجم: اعلام نمایندگی مورد نظر برای دریافت خودروی خریداری شده

 

در تمام مراحل فوق در صورت نیاز می‌توانید با کارشناسان ما در واحد بورس کالا ارتباط برقرار کنید. شماره تماس 02183321459

در همین رابطه بیشتر بخوانید