احراز هویت غیرحضوری در بورس با کمک سامانه احراز هویت غیرحضوری کارگزاری حافظ

احراز هویت غیرحضوری یا الکترونیکی یا همان احراز هویت آنلاین، روشی برای تایید هویت افرادی است که در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند تا بتوانند کد بورسی دریافت کنند.

در سال‌های گذشته فرایند احراز هویت برای دریافت کد بورسی به صورت حضوری بوده و متقاضیان برای احراز هویت خود باید با در دست داشتن مدارک خود به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه می‌کردند و یا به صورت حضوری از خدمات احراز هویت کارگزاری‌های مجاز بورسی استفاده می‌کردند.

اما بعد از شیوع کرونا و در راستای سهولت انجام احراز هویت این کار به صورت آنلاین شد و اکنون دیگر نیازی به مراجعه حضوری ندارد. غیرحضوری کردن ثبت نام سجام همچنین به از بین بردن تجمع متقاضیان در دفاتر پیشخوان دولت منجر شد. و به این ترتیب امکان احراز هویت آنلاین و غیرحضوری سجام با کمک اپلیکیشن‌ها و سامانه‌ کارگزاری‌ها فراهم شد. در ادامه این مطلب از کارگزاری حافظ شرایط و شیوه احراز هویت غیرحضوری سجام در سامانه آنلاین کارگزاری حافظ بیان شده است. با ما همراه باشید.

به طور کلی می‌توان گفت روند دریافت کد بورسی دارای دو مرحله است، که مرحله اول آن ثبت نام در سامانه سجام یا همان سامانه جامع اطلاعات مشتریان و مرحله دوم احراز هویت است که در حال حاضر به صورت آنلاین هم انجام می‌شود.

شرایط لازم برای احراز هویت غیرحضوری

برای احراز هویت غیرحضوری، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • حتما در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد پیگیری ثبت نام خود را داشته باشد.
  • بالای ۱۸ سال سن داشته باشد.
  • ایرانی باشد.
  • کارت ملی هوشمند داشته باشد و اگر برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کرده ولی هنوز آن را دریافت نکرده، رسید آن را داشته باشد.

فرایند احراز هویت غیرحضوری در کارگزاری حافظ

اکنون همه متقاضیان حضور در بازار سرمایه برای دریافت کد بورسی خود باید ابتدا وارد سامانه سجام شوند و ثبت نام خود را در آنجا با درج اطلاعات انجام دهند و سپس نسبت به احراز هویت غیرحضوری خود اقدام کنند.

کارگزاری حافظ هم در راستای ارائه خدمات آنلاین به مشتریان خود، اکنون امکان ثبت نام همزمان در کارگزاری، سامانه سجام و احراز هویت آنلاین را فراهم کرده است.

به این ترتیب کافی است علاقه‌مندان بعد از ثبت نام در سجام به سامانه ثبت نام غیرحضوری کارگزاری حافظ مراجعه کرده و با ارسال تصویر واضحی از امضای خود بر روی برگه سفید و ویدئوی سلفی خود، احراز هویت سجام خود را به صورت آنلاین در این سامانه انجام دهند.

فرایند احراز هویت غیرحضوری در کارگزاری حافظ

مدارک لازم برای احراز هویت غیرحضوری

  • کارت ملی فرد متقاضی احراز هویت
  • کد پیگیری سجام فرد متقاضیدریافت مجدد کد سجام
  • دوربین هوشمند برای گرفتن سلفی و ضبط ویدئو با تلفن همراه با رعایت حجاب اسلامی

نکاتی برای احراز هویت غیرحضوری

برای احراز هویت غیرحضوری فقط کافی است که متقاضی گوشی همراه هوشمندی داشته باشد که دوربین سلفی داشته و امکان نصب نرم‌افزارهای مختلف بر روی آن وجود داشته باشد.

روند شروع احراز هویت آنلاین به این گونه است که باید ابتدا کد تاییدی که از سامانه سجام دریافت شده است را ذخیره کرده و سپس در قسمتی که برای مشخص کردن نسبت و سمت در نظر گرفته شده است، سمت خود را مشخص کنید و ادامه مسیر را طی کرده و در صورتی که شخص ثبت‌نام‌کننده در سامانه احراز هویت، ولی یا نماینده شخصی زیر ۱۸ سال است باید در بخش سمت، گزینه نماینده یا قیم را انتخاب کند و برای شماره همراه هم باید شماره همراه خود را برای کودک یا شخصی که تحت تکفل اوست وارد کند.

البته نکته مهم این است که همه کارگزاری‌ها در حال حاضر امکان احراز هویت غیرحضوری سجام برای افراد زیر ۱۸ سال را ندارند.

به طور کلی می‌توان گفت احراز هویت آنلاین، فرایند احراز هویت را بسیار ساده‌تر کرده و امکان انجام آن در زمان کمتری نسبت به احراز هویت حضوری را برای همه در هر نقطه از ایران و خارج از ایران فراهم کرده است.

شرایط عکس سلفی احراز هویت آنلاین

در هنگام احراز هویت آنلاین، امکان استفاده از عکسی که قبلا گرفته شده وجود ندارد و متقاضی باید یک ویدئوی سلفی ۱۵ ثانیه‌ای را در زمان مشخص شده در حین ثبت نام بگیرد. این فناوری با کمک تکنولوژی و الگوریتم‌های هوشمند هوش مصنوعی تهیه شده است.

این ویدئو سلفی در واقع اثباتی بر زنده بودن فرد متقاضی احراز هویت است و صرفا برای کسب اطمینان حضور مالک اصلی اطلاعات درج شده در سامانه سجام که در پشت سیستم یا گوشی تلفن همراه قرار گرفته است، می‌باشد.

برای تایید نهایی عکس گرفته شده و ویدئوی ضبط شده در زمان احراز هویت، سازمان سپرده گذاری مرکزی این فیلم را با عکسی که در سازمان ثبت احوال و بر روی کارت ملی شخص وجود دارد تطابق می‌دهد و در صورت یکسان بودن احراز هویت انجام می‌شود.

نکته مهمی که متقاضیان باید در زمان آپلود ویدئوی سلفی مد نظر قرار دهند این است که باید در حین فیلمبرداری سلفی، در مکانی با نور مناسب و به صورت ثابت بایستند و در طول ضبط ویدئو، چهره خود را داخل کادر اعلام شده نگه دارند.

در صورتی که بعد از اتمام فرایند احراز هویت، فیلم به دلایلی از جمله کم بودن نور محیط، پایین بودن کیفیت دوربین سلفی گوشی همراه یا وجود چند چهره در تصویر یا حتی قرار داشتن شیشه در پشت فرد و انعکاس نور یا لرزش دوربین مورد تایید قرار نگیرد، متقاضی باید مجدد ویدئو بگیرید.

نکته مهم دیگری که باید در زمان احراز هویت آنلاین به آن توجه داشته باشید این است که هر فرد مجاز است ۳ بار ویدئوی احراز هویت آپلود کند و بعد از آن باید برای احراز هویت حضوری به کارگزاری‌ها مراجعه کند.

شرایط تصویر امضا برای احراز هویت الکترونیکی

برای قرار دادن تصویر امضا در زمان احراز هویت آنلاین باید امضای خود را بر روی یک کاغذ سفید تمیز به گونه‌ای بگیرید که تصویر آن کاملا واضح و با نور مناسب باشد و فاصله گوشی با کاغذ امضا خیلی زیاد نباشد.

شیوه احراز هویت افراد زیر ۱۸ سال

به طور کلی باید گفت دریافت کد بورسی برای افراد زیر ۱۸ سال، فرایندی است که باید توسط قیم یا ولی او انجام شود. در حال حاضر امکان احراز هویت الکترونیکی صرفا با شرایط خاص برای کلیه اشخاص ایرانی و بالای ۱۸ سال فراهم است.

برای احراز هویت افراد زیر ۱۸ سال، در حال حاضر امکان انجام آنلاین این فرایند فراهم نیست.

نتیجه‌گیری

نکته مهمی که متقاضیان حضور در بازار بورس باید بدانند این است که ثبت نام و احراز هویت غیرحضوری سجام برای دریافت کد بورسی سجام کافی نیست. در واقع برای حضور در بورس، متقاضی باید علاوه بر سجام در یک کارگزاری مثل کارگزاری حافظ هم ثبت نام کند تا بتواند با امکانات آنها در بازار بورس فعالیت کند.

در همین رابطه بیشتر بخوانید