پس از راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده زعفران، سکه، برنج، زیره و پسته در بورس کالای ایران، این بار قرعه به نام یک محصول صنعتی جذاب افتاده است تا سبد گواهی سپرده کالایی سنگین‌تر شود؛ از تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۹ معاملات گواهی سپرده سیمان راه‌ اندازی شده است تا دسترسی همه مصرف‌کنندگان به این محصول آسان شود.

با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی در کشور کد سهامداری دارند، لذا تسهیل خوبی در دسترسی به بازار سیمان ایجاد شده و افراد نیازی به دریافت کد بورس کالا و گذراندن فرآیند دریافت کد ندارند و قادرند سفارشات را با همان کد سهامداری به صورت آنلاین انجام دهند. در این روش افراد به صورت آنلاین می‌توانند این محصول را از ۱۰ تن تا ۱۰۰ تن خریداری کنند لذا مبلغ کل سیمانی که افراد تمایل به خرید آن را دارند با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و کارمزد معاملات به حساب کارگزاری واریز می‌کنند. با این روش خریداران خرد به راحتی قادر به خرید سیمان مورد نیازشان به صورت دست اول و مستقیم و بدون حضور واسطه هستند کما اینکه قیمت‌های بورس کالا در شرایط فعلی به مراتب مناسب‌تر از بازار است.

افرادی که در این بازار خرید سیمان انجام می‌دهند باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده‌های کالایی که معاملات در آنها به صورت ناپیوسته است، نمی‌باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند که برای این منظور مهلت دو هفته ای نیز برای تحویل در نظر گرفته شده است.

گواهی سپرده کالایی همانند سایر ابزارهای بازار سرمایه با اهداف خاص و بر اساس کاربردهای مشخصی طراحی و عرضه شده است. به علاوه این ابزار موجب سهولت داد و ستد کالاها می‌شود و از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به کاهش هزینه‌های انبارداری و جابجایی بین انبارها، مدیریت فاصله زمانی بین تولید و فروش کالا توسط تولیدکننده، کاهش بی‌ثباتی‌ قیمت‌ها، تسهیل تأمین مالی تولیدکنندگان و کاهش هزینه‌های آن و بهبود فرآیند استانداردسازی کالاها و ارتقاء کیفیت آن‌ها اشاره کرد.

گواهی سپرده کالایی سیمان با اخذ استانداردها و تایید بورس کالای ایران با مشخصات زیر ارائه می شود.

مشخصات قراردادهای سپرده کالایی سیمان

نوع محصول
سیمان تیپ۲ مطابق با استاندارد ملی به شماره ۳۸۹ در بسته بندی ۵۰ کیلوگرمی
روز معاملاتی
تا اطلاع ثانوی یکشنبه هر هفته و درصورت وجود تعطیلی رسمی روز معاملاتی به اولین روز کاری بعد منتقل می ­شود.
ساعت معاملاتی
 ۱۲:۴۵الی ۱۳:۳۰ پیش­گشایش (ورود و ویرایش سفارش)؛ ۱۳:۳۰ حراج تک قیمتی
معاملات ثانویه
ندارد. (خریدار مالک محصول بوده و ملزم به تحویل از انبار می­باشد.)
مقدار هر گواهی سپرده کالایی
۱ کیلوگرم
حداقل مقدار مجاز خرید در هر نماد معاملاتی برای هر کد معاملاتی
۱۰ تن سیمان (معادل ۱۰ هزار ورقه)
حداقل تغییر مقدار سفارش (لات معاملاتی)
 ۱تن سیمان ( معادل ۱ هزار ورقه)
حداکثر مقدار مجاز خرید در هرنماد معاملاتی برای هر کد معاملاتی
 ۱۰۰تن سیمان (معادل ۱۰۰هزار ورقه)
محدوده نوسان قیمت مجاز در هر نماد
 ±۳درصد میانگین قیمت معاملات آخرین عرضه منجر به معامله سیمان تیپ۲ با بسته­بندی ۵۰ کیلوگرمی انباردار(تولیدکننده سیمان) در بازار فیزیکی بورس کالای ایران. درصورتی که عرضه در بازار فیزیکی انجام نشده یا منجر به معامله نشده باشد قیمت پایه آن در بازار ملاک عمل است.
هزینه بسته بندی و بارگیری
قیمت کشف شده در معاملات گواهی سپرده کالایی سیمان به­‌علاوه هزینه بسته‌بندی و بارگیری می‌باشد، لذا انباردار بابت هزینه بسته‌­بندی و بارگیری مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی نمی‌باشد.
تاریخ انقضای گواهی سپرده و مهلت تحویل
شنبه هفته بعد روز معامله و براساس ماده۵۱ دستورالعمل پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی، دارندگان گواهی سپرده کالایی فرصت دارند تا شنبه هفته بعد از انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی اقدامات لازم جهت تحویل کالا از انبار را انجام دهند.
هزینه انبارداری
در صورت عدم حمل کالا پس از مهلت تعیین شده، روزانه نیم درصد ارزش کالای باقی مانده در انبار بر اساس آخرین قیمت معامله شده آن نماد بعنوان هزینه انبار داری توسط انباردار محاسبه و در زمان تحویل کالا از مالک دریافت می­‌گردد.
مگر آنکه هزینه متفاوتی توسط انباردار اعلام شده و توسط بورس کالا اطلاع رسانی شود.
مسئولیت هرگونه افت کمی و کیفی کالا در طول دوره نگهداری بر عهده انباردار بوده و انباردار ملزم به جبران خسارات احتمالی خواهد بود.

 

فرایند معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی سیمان

 

دریافت کد بورسی برای خرید سیمان

متقاضیان خرید سیمان در بورس باید دارای کد بورسی اوراق بهادار باشند. کد معاملاتی سهام یا کد بورسی، متفاوت از کد معاملاتی بورس کالا است. برای دریافت کد بورسی می‌توانید با کلیک بر روی این لینک فرایند ثبت‌نام و احراز هویت خود را به صورت کاملا غیرحضوری و رایگان انجام دهید.

*توجه: بعد از اتمام فرآیند ثبت نام جهت فعالسازی نهایی با شماره تلفن­‌ زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۲۱۸۳۳۲۱۰۰۰ داخلی‌های ۴۵۴،۴۵۵ و ۴۵۷

 

پس از ورود به حساب کاربری در سامانه معاملاتی صحرا، با جست و جوی نماد گواهی سیمان، شرکت مورد نظر را پیدا کرده و با انتخاب حجم، قیمت خرید و شارژ حساب کاربری به اندازه ارزش قرارداد و ۹% مالیات بر ارزش افزوده، سفارش‌تان را ثبت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نماد موردنظر، می­‌توانید با مراجعه به سایت بورس کالا، اطلاعیه گشایش هر نماد را در بخش «اعلانات بازار مالی» مشاهده کنید.

 

در همین رابطه بیشتر بخوانید