صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری همگی ابزارهایی مناسب برای افرادی هستند که می‌خواهند مدیریت دارایی و سرمایه خود را در بازار سرمایه به شخص دیگری بسپارند. برخی افراد صندوق‌ها را بستری برای سرمایه‌گذاری بی‌دغدغه می‌دانند. یکی از صندوق‌های موجود برای سرمایه‌گذاری، صندوق سرمایه گذاری مختلط است.

این صندوق نوعی از صندوق سرمایه گذاری است که دارایی‌های صندوق را که حاصل دارایی سرمایه‌گذارانشان است در بخش‌های مختلف بازار سرمایه‌گذاری می‌کند. اما سوال اصلی این است که تفاوت صندوق سرمایه گذاری مختلط با دیگر صندوق‌ها چیست؟ مزایا و ریسک‌های احتمالی این صندوق چیست؟ و این صندوق مناسب چه افرادی است؟ اگر به دنبال جواب این سوالات هستید در ادامه این مطلب از کارگزاری حافظ با ما همراه باشید.

آشنایی با صندوق سرمایه گذاری مختلط

برخی از صندوق‌ها از جمله صندوق‌های سهامی صرفا در یک نوع محصول مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند. با این وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط همانطور که از نامشان پیداست، دارایی‌ها را در ترکیبی از گروه‌های مختلف بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند و این تنوع در سبد سرمایه‌گذاری تفاوت صندوق مختلط با صندوق سهام است.

یکی از مزایای صندوق سرمایه گذری مختلط این است که بازده مورد انتظار و قرار گرفتن در معرض ریسک، بسته به ترکیب یعنی درصد سرمایه‌گذاری شده در درآمد ثابت و سهام متفاوت است و همین امر هم باعث شده که این صندوق‌ها را برای سرمایه‌گذاران مختلف جذاب کند چون این صندوق‌ها، صندوق با درآمد مختلط هستند.

سرمایه گذاری مختلط یک روش بسیار جذاب برای تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری‌های افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری است، بدون اینکه آنها خطر سرمایه گذاری کامل در سهام را بپذیرند.

صندوق سرمایه گذری مختلط نوعی از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک هستند که برای سرمایه گذاران خود هم‌زمان در سهام و اوراق و موارد دیگر از جمله سپرده بانکی و غیره سرمایه‌گذاری می‌کنند. ایده پشت این نوع صندوق‌ها این است که ضرر و زیان در یک دارایی باید با درآمد در طبقه دیگر دارایی جبران شود. اینکه سهام و دارایی اوراق در یک صندوق مختلط بزرگ‌تر باشد یا کوچک‌تر هم در هر صندوق بسته به استراتژی و امید نامه آن صندوق تفاوت دارد.

به عنوان مثال اگر مایل هستید بیشتر ریسک کنید تا بتوانید سود بالاتری داشته باشید، که به آن بازده هم گفته می‌شود، بهتر است صندوق مختلطی را انتخاب کنید که سهام بیشتری را خریداری می‌کند. اگر ترجیح می‌دهید کمی ایمن‌تر سرمایه‌گذاری کنید و آماده پذیرش بازده کمتری هستید، وجوه مختلط با مولفه‌های اوراق بزرگ‌تر در سبد خرید بازار انتخاب بهتری هستند.

نسبت دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط معمولا ۴۰ به ۶۰ درصد در بازار سهام و ۴۰ به ۶۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت است. نکته مهم این است که با توجه به نوسان بازار سهام، هر چه درصد سرمایه‌گذاری در بازار سهام بیشتر باشد ریسک افزایش خواهد یافت اما در عین حال احتمال کسب سود بالاتر هم بیشتر می‌شود.

 

مزایای اصلی صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط عبارتند از:

  • توانایی این نوع صندوق‌ها در انطباق با تمام مشخصات ریسک.
  • انعطاف‌پذیری که به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد خود را با روند و تغییرات بازار سازگار کنند.
  • متنوع سازی اوراق بهادار، ترکیبی از ثبات درآمد ثابت با ریسک ارزش سهام.
  • بازده مورد انتظار بالاتر از صندوق‌های درآمد ثابت.

علاوه بر مزایایی که در بالا اشاره شد می‌توان مزایای کلی‌تر دیگری هم برای این نوع سرمایه‌گذاری نام برد.

مزیت عمده وجوه مختلط این است که ریسک صندوق مختلط نسبت به صندوق‌های سهامی کمتر است. از طرفی دیگر می‌توان گفت این نوع صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند از عملکرد خوب بازار بهره‌مند شوند، در حالی که هنوز هم امکان مواجهه با رکود بازار وجود دارد.

سرمایه گذاری مختلط در صندوق‌های متنوعی در ایران ارائه می‌شود و هر صندوق هم بسته به سیاست‌های مالی خود معمولا سهام و اوراق را با هم ترکیب می‌کنند و برخی هم برای ایجاد تنوع بیشتر در دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

برخی از این صندوق‌ها در حالی که سعی در تامین و جلوگیری از بی‌ثباتی دارند، بر رشد تمرکز می‌کنند. دیگر صندوق‌های مختلط به دنبال محافظت از ثروت شما در هر شرایط بازار هستند.

به عبارتی بین صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط طیف گسترده‌ای از رویکردها، از محتاطانه تا ماجراجویانه‌تر ارائه می‌شود، بنابراین شما باید با دقت انتخاب کنید تا به آنچه مدنظرتان است برسید.

دیگر مزایای صندوق مختلط سرمایه گذاری

امکان سرمایه گذاری انعطاف پذیر در صندوق سرمایه گذاری مختلط

این صندوق‌ها برای سرمایه گذارانی که به دنبال رویکرد متعادل‌تر هستند بسیار مناسب محسوب می‌شوند. بنابراین بهتر است همیشه در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذری مختلط این نکته را هم بررسی کنید که مدیران صندوق در آنها رویکرد طولانی مدت دارند یا اختصاص دارایی نسبتان ثابت را حفظ می‌کنند یا در زمان مناسب، پرتفوی شما را با موفقیت به خرید دارایی دیگر اختصاص می‌دهند. بنابراین همیشه به دنبال صندوق‌های سرمایه گذاری مختلطی باشید که مدیران آنها انعطاف پذیری خوبی در اختصاصی سرمایه‌های موجود در صندوق دارند.

بازگشت مطلوب و هدفمند سرمایه

بسیاری تلاش می‌کنند در شرایط مختلف بازار، بازدهی مثبت روی سرمایه‌گذاری‌های خود داشته باشند و این کار را به روش‌های مختلف انجام می‌دهند اما مساله این است که بازدهی، تضمینی نیست. هر صندوق را باید با اهداف خودش ارزیابی کرد و لزوما نباید مستقیما صندوقی را با صندوق‌های دیگر در همان بخش مقایسه کرد.

بهتر است همیشه بازده کل صندوق در نظر گرفته شود چون با در نظر گرفتن بازده کل شما بازدهی مثبت میان مدت و بلند مدت را بررسی می‌کنید.

 

عمده ریسک‌های سرمایه گذاری در صندوق مختلط چیست؟

این واقعیت که سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مختلط خطر کمی دارد به این معنی نیست که این صندوق‌ها هیچ بازدهی منفی ندارند.

وجوه مختلط به طور کلی سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا دارایی‌های خود را متنوع کنند. در بیشتر موارد، این وجوه در سطوح مختلف سرمایه گذاری می‌شوند. در نتیجه این امر با ارائه انعطاف‌پذیری بیشتر در صورت نوسانات بازار، خطر پرتفوی را کاهش می‌دهد.

آیا سرمایه گذاری در صندوق مختلط، سرمایه‌گذاری معقولی است؟

به نظر می‌رسد صندوق سرمایه گذاری مختلط مزایای متعددی دارد و به نوعی به گونه‌ای کار می‌کنند که جبران خطرات سرمایه‌گذاری‌های خطرناک را جبران کنند.

در بهترین حالت، مزیت صندوق مختلط این است که شما به عنوان یک سرمایه‎گذار نیازی نیست نگران باشید چون مدیران صندوق‌های مختلط از همه امور مراقبت می‌کنند.

در صندوق‌­های مختلط و سرمایه گذاری در سهام به دلیل بالاتر بودن ریسک، بهتر است سرمایه گذاری با نگاه بلند مدت صورت گیرد. با این کار می­‌توان ریسک نوسانات کوتاه و میان مدت را کاهش داد و در بلند مدت منفعت مناسبی کسب کرد

هنگام سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مختلط چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

اگر می‌خواهید با وجود هزینه‌ها در یک صندوق مختلط سرمایه‌گذاری کنید، باید با احتیاط پیش بروید. اگر پیشنهادی را می‌خوانید و فکر می‌کنید صندوق بسیار خوبی است، فورا در آن صندوق عضو نشوید. بهتر است با آرامش صفحه اطلاعات صندوق‌های مختلط مختلف را بخوانید و بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا این صندوق واقعا با اهداف سرمایه گذاری شما مناسب هستند یا خیر.

همچنین باید پیشرفت صندوق طی سه تا پنج سال گذشته را هم در پروسه بررسی صندوق‌ها در نظر داشت باشید. باید بررسی کنید که صندوق مدنظرتان بازدهی حاصل شده‌اش در زمان‌هایی که بازار شرایط خوبی نداشته چقدر پایدار بوده است؟ در واقع هرچه صندوق در توسعه خود برای مدت زمان طولانی‌تری سازگار بوده، برای سرمایه گذاری گزینه بهتری محسوب می‌شود. با این حال پیشرفت تاریخی یک صندوق هرگز تضمینی برای آینده موفق آن صندوق نیست.

نکته دیگری که سرمایه‌گذاران باید همیشه مراقب آن باشند این است که بهتر است صندوق مدنظرتان در طول سال‌ها یک مدیر صندوق ثابت داشته باشد. اگر چنین است، پس این نشانه خوبی است. این نشان می‌دهد که در آن صندوق تفکر طولانی مدت در حال پیگیری است و یک استراتژی ثابت در صندوق دنبال می‌شود. وقتی مدیر صندوق به طور مداوم تغییر می‌کند، معمولا استراتژی‌ها ثابت نیست و این تغییرات معمولا در صندوق‌های مختلط مثبت و مثمر ثمر نیست.

نحوه سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

برای عضویت در صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط باید بعد از بررسی صندوق‌ها که لیست‌شان در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران وجود دارد به سایت صندوق مدنظر خود مراجعه کرده و با توجه به برنامه‌های آن صندوق نسبت به ثبت نام و عضویت خود اقدام کنید.

نحوه پرداخت سود در صندوق مختلط

معمولا اکثر صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط پرداخت سود ندارند و فقط برخی از این صندوق‌ها از اختلاف قیمتی که در خرید و فروش واحدها ایجاد می‌شود به مشتریانشان سود پرداخت می‌کنند که نحوه پرداخت سود هم یا به صورت ماهانه یا فصلی و یا شش ماهه است.

کارمزد صندوق مختلط

کارمزد خرید صندوق سرمایه گذاری مختلط ۰٫۰۰۲۴۳ و کارمزد فروش ۰٫۰۰۲۶۴ است. در مجموع کارمزد خرید و فروش برای صندوق‌های ETF  از نوع مختلط ۰.۰۰۵۰۷ است.

نتیجه‌گیری

مبنای صندوق‌های سرمایه‌گذاری این‌گونه است که هم به حفظ سرمایه و هم به رشد سرمایه منجر شوند اما تحقق این دو تنها در صورتی به وقوع می‌پیوندد که سرمایه‌گذار در انتخاب صندوق خود با توجه به هدفش دقت کافی داشته باشد. صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط صندوق‌هایی هستند که امکان اختصاص سرمایه در بازارهای متنوع را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. بنابراین این گزینه در حال حاضر یکی از انعطاف‌پذیرترین نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی است که به دنبال سرمایه‌گذاری طولانی مدت هستند.

 

 

در همین رابطه بیشتر بخوانید